SVARBI INFORMACIJA POTENCIALIEMS SOCIALINIO VERSLO IR VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ TEIKIMO PROJEKTŲ PAREIŠKĖJAMS
Zarasų-Visagino regiono vietos veiklos grupės 2023 – 2029 m. vietos plėtros strategijoje numatytos dvi priemonės, kurių tinkami paramos gavėjai turi atitikti „Socialinio ir bendruomeninio verslo vykdymo bei viešųjų paslaugų perdavimo pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencines priemones gaires“ (toliau – Gairės), patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. lapkričio 13 d. įsakymu Nr. 3D-736:
- Socialinio verslo kūrimas ir plėtra (LEADER-20VVG-06).
- Viešųjų paslaugų prieinamumo didinimas ir (ar) kokybės gerinimas (LEADER-20VVG-08).
Kvietimai pagal šias priemones numatomi 2025-2026 m., todėl norime atkreipti dėmesį į reikalavimus, taikomus pareiškėjams.
Tinkamais pareiškėjais gali būti:
- viešieji juridiniai asmenys, atitinkantys Gairių 9 punkte nurodytas specialiąsias tinkamumo sąlygas pareiškėjams;
- privatūs juridiniai asmenys, kurių steigime ir (ar) valdyme dalyvauja viešieji juridiniai asmenys, ir kurie valdo ne mažiau kaip 51 proc. akcijų, pajų ar kitokių dalyvavimą juridinio asmens kapitale žyminčių kapitalo dalių arba tiesiogiai ar netiesiogiai (pagal balsavimo sutartį, balsavimo teisės perleidimo sutartį, įgaliojimą ir pan.) turi sprendžiamąją galią (taikoma tik socialinio verslo vykdytojams tik socialinio verslo projektams įgyvendinti).
Gairių 9 punkte nurodytos šios specialiosios sąlygos pareiškėjui, kai teikiamas:
– Socialinio verslo projektas:
- pareiškėjas yra įstaigos, įsteigtos ir veikiančios pagal Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymą arba Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą, kurių veikla atitinka nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO) apibrėžtį ir kurios įgijusios NVO žymą, taip pat labdaros ir paramos fondai, įsteigti ir veikiantys pagal Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymą, kurių veikla atitinka NVO apibrėžtį ir kurie įgiję NVO žymą, ir religinės bendruomenės ir bendrijos, veikiančios pagal Religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymą, kurių veikla atitinka NVO apibrėžtį ir kurios įgijusios NVO žymą;
- pareiškėjas socialinio verslo plėtros atveju paramos paraiškos pateikimo dieną ar paraiškos vertinimo metu turi būti užregistravęs socialinį verslą Socialinio verslo platformoje (VšĮ Inovacijų agentūros interneto svetainėje https://socialinisverslas.inovacijuagentura.lt/);
- pareiškėjas socialinio verslo pradžios atveju Socialinio verslo platformoje turi būti užregistruotas iki galutinio mokėjimo prašymo pateikimo dienos.
– Viešųjų paslaugų perdavimo projektas:
- pareiškėjas atitinka viešosios naudos NVO keliamus reikalavimus, t. y. NVO veikla teikia naudą ne tik jos dalyviams, bet ir visuomenei, bei atitinka Lietuvos Respublikos nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje numatytas sąlygas;
- pareiškėjo viešųjų paslaugų perdavimo projekte nurodytos viešosios paslaugos atitinka nurodytąsias Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme;
- pareiškėjas turi suderinti su savivaldybe perimamas viešąsias paslaugas (jų dalį) arba informuoti apie naujų arba papildomų viešųjų paslaugų teikimą.
Reikalavimai dėl pareiškėjo įstatų ir (ar) kitų steigimo dokumentų.
Pagal savo įstatus ar kitą įstatymo nustatytą juridinio asmens steigimo dokumentą vykdoma nuolatine ekonomine veikla turi būti siekiama pagrindinio tikslo – išmatuojamo teigiamo socialinio poveikio visuomenei ar jos daliai. Teigiamas socialinis poveikis – socialinis poveikis, kuris gerina tikslinės grupės socialinę padėtį visuomenėje.
Juridinio asmens įstatuose ar kitame steigimo dokumente, kuriuo juridinis asmuo vadovaujasi savo veikloje, turi būti aiškiai nurodyta:
- kokia vykdoma ar numatoma vykdyti ekonominė veikla pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK2 red.) (gali būti nurodoma daugiau nei viena ekonominės veiklos rūšis), t. y. steigimo dokumentuose negali būti įrašyta, kad juridinis asmuo užsiims visa Lietuvos Respublikos įstatymų nedraudžiama veikla;
- tikslinė (-ės) grupė (-ės);
- socialinio poveikio tikslas (įvardijama problema, kurią siekiama spręsti);
- pagrindinė (-ės) orientavimosi kryptis (-ys) (kokioje (-iose) srityje (-yse) numatomas socialinis poveikis): pagrindinių ūkio šakų (pvz.: transporto, pramonės, energetikos, žemės ūkio paslaugų, būsto, turizmo ir kt.) poveikio aplinkai mažinimas, efektyvesnis gamtos išteklių naudojimas, atliekų tvarkymas ir pasaulio klimato kaitos ir jos padarinių švelninimas, biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga, gyvūnų globa, kultūra ir visuomenės kūrybingumo skatinimas, kultūros paslaugų prieinamumo plėtojimas, pilietiškumo, patriotiškumo ugdymas, visuomenės švietimas ir informavimas valstybės gynybos klausimais, žmogaus teisių ir lygių galimybių užtikrinimas ar kt. (aiškiai įvardyti).
Kviečiame planuojančius teikti paraiškas iš anksto išsinagrinėti Gaires ir pasirūpinti reikalingos dokumentacijos parengimu ir atitikimu Gairių reikalavimams.